środa, 1 lutego 2012

Co ciekawego w Kalifornii?

Konsekwentnie, nawiązując do mojego poprzedniego wpisu opisującego życie w USA [KLIK], chciałabym przybliżyć kilka faktów na temat stanu, w którym obecnie mieszkam - czyli Kalifornii.
Kalifornia jest pod wieloma względami  p r z e p i ę k n y m  i różnorodnym miejscem. Mimo, że nie wykraczając poza jej granice, co kilka tygodni wybieramy się na cudowne wycieczki, przez 1,5 roku zwiedziliśmy dopiero ułamek tego, co ma do zaoferowania!

Historia

Początkowo Kalifornia zamieszkiwana była przez plemiona Indian, pod koniec XVII w. została podbita przez hiszpańskich konkwistadorów, którzy w 1821 roku oddali ją Meksykowi. Głównie z tych powodów 40% ludności zamieszkującej ten stan jest pochodzenia latynoamerykańskiego. Kalifornia jest częścią USA od 1848 roku. 
Ośrodki misyjne (misje) założone przez hiszpańskich duchownych w celu nawrócenia Indian są charakterystycznymi, zabytkowymi budowlami regionu. Przełomowym wydarzeniem w historii Kalifornii było odkrycie złóż złota w XIX w., czyli tzw. Gorączka Złota, która spowodowała masowy napływ osadników.

Geografia, klimat i atrakcje naturalne

Kalifornia leży na zachodnim wybrzeżu USA, między Oceanem Spokojnym i górami Sierra Nevada. Stan ten charakteryzuje się ogromną różnorodnością fauny i flory, ukształtowania terenu oraz klimatu - począwszy od śródziemnomorskiego (np. Los Angeles), a na polarnym skończywszy (wysokie partie gór). Mapka poniżej przedstawia najpopularniejsze atrakcje naturalne i przyrodnicze. Gdyby ktoś chciał dokładnie zwiedzić Kalifornię, jestem pewna, że byłaby to jedna z najciekawszych wycieczek w jego życiu - polecam krótkie relacje z naszych wakacji [KLIK], [KLIK] oraz typowego weekendu [KLIK].

Z uwagi na to, ze stan ten znajduje się w tak zwanym Pacyficznym Okręgu Ognia, słabsze lub silniejsze trzęsienia ziemi mają tu miejsce na porządku dziennym. *Ja na szczęście do tej pory świadomie przeżyłam tylko jedno!*Miasta i atrakcje stworzone przez człowieka

Obecnie w Kalifornii mieszka niecałe 38 milionów ludzi, czyli prawie tyle co w Polsce. Największe miasta to Los Angeles [KLIK], San Diego [KLIK], San Jose i San Francisco [KLIK],  stolicą stanu jest Sacramento. Z uwagi na bliskość i popularność, wiele osób podczas swojej wyprawy po Kalifornii odwiedza dodatkowo leżące w Newadzie, Las Vegas [KLIK].
Popularne atrakcje Kalifornii to muzeum J. Paul Getty [KLIK], park rozrywki Disneyland [KLIK], więzienie Alcatraz, Zoo i Oceanarium w San Diego czy pola golfowe w Palm Springs [KLIK].

Nauka i praca

Dziedziny gospodarki, które przodują i zatrudniają największą liczbę ludności to przemysł rozrywkowy/show biznes, rolnictwo, turystyka, informatyka i przemysł naftowy. W Dolinie Krzemowej swoje siedziby mają największe korporacje  technologiczne i internetowe (Google, Apple, Yahoo!, EBay, Facebook, Microsoft) [KLIK]. Uczelnie o najlepszej renomie to Stanford University, University of California kampus Berkeley oraz UCLA [KLIK].

Wszystkie podane linki prowadzą do moich postów na dany temat.

Plik:Flag of California.svg
Flaga stanowa jest równie popularna w Kalifornii jak sama flaga Stanów Zjednoczonych

"Nie, nie dla wiedzy podróżujemy. 
Nie po to też podróżujemy, by na chwilę z codziennych trosk się wyrwać i o kłopotach zapomnieć [...]
Nie, nie żądza wiedzy nas gna, ani ochota ucieczki,
a ciekawość jak się zdaje, jest osobnym popędem, do innych niesprowadzalnym." [ Leszek Kołakowski ]

1 komentarz: