czwartek, 28 czerwca 2012

Sky1: "Idiota za granicą"

Już od dawna zbieram się, żeby napisać kilka słów o tym kapitalnym serialu! Poszczególne odcinki pierwszych dwóch sezonów obejrzałam już wielokrotnie, a teraz z niecierpliwością czekam na trzecie, specjalne wydanie świąteczne.


"Idiota za granicą" (ang: An Idiot Abroad) to seria programów dokumentalno-podróżniczych o charakterze komediowym. Znany angielski kabareciarz i postać telewizyjna, Ricky Gervais, wpada na pomysł, aby wysłać swojego kolegę z pracy, Karla Pilkingtona, na wycieczki do 7 cudów świata (sezon 1, podlinkowany w polskiej wersji językowej) oraz kilkunastu innych miejsc, które warto odwiedzić przed śmiercią (sezon 2). Sęk w tym, że Pilkington nie jest urodzonym podróżnikiem, a wręcz przeciwnie, nie ma potrzeby poznawania innych kultur i nie rozumie sensu wyjazdów turystycznych. Opłacony przez Gervaisa, Pilkington, podróżuje samotnie, na bieżąco relacjonując swoje przygody, opowiadając o przeżyciach i okazując naturalne reakcje przed kamerą. Jego małostkowe i ignoranckie wypowiedzi to tak naprawdę kwintesencja tego genialnego programu! Nie da się ukryć, że czasami zdarza mu się również powiedzieć coś mądrego, a niektóre spostrzeżenia bardzo dosadnie obnażają snobistyczną, zachodnią mentalność. Program uważam za jedną z najlepszych komedii ostatnich lat, jak dla mnie 5/5 - Gorąco polecam! x


Zwiastun serii 2 rozpoczyna się od jednego z moich ulubionych momentów:

Wpatrując się w listę potencjalnych celów podróży Pilkington stwierdza: "Nie ma nawet takiej opcji, że będąc na łożu śmierci, chciałbym się wspinać na Kilimandżaro!" 
A Grevais na to: "Nie chodzi tu o rzeczy, które miałbyś zrobić  k i l k a  m i n u t  przed śmiercią... chodzi o rzeczy do zrobienia w przeciągu całego życia."

4 komentarze:

 1. Nie znam, ale teraz chętnie poznam :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. widziałam kilka odcinków generalnie ciekawy pomysł... mnie osobiście chwilami ten człowiek denerwuje, że mam ochotę nim potrząsną, a chwilami szczerze śmieszy ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo lubie ten program,a Carl jest typowym facetem z Manchesteru i ciagle narzeka.... :))

  OdpowiedzUsuń